Technologia 5G – czyli jak przyszłość zmieni świat (i nasze życie)

Ludzkość dysponuje w tej chwili wspaniałymi technologiami, które w dodatku stale są unowocześniane. W każdej chwili wprowadzane są ciągłe ulepszenia do już istniejących rozwiązań, a ponadto dokonywane są nowe, przełomowe odkrycia, które będą mogły jeszcze bardziej zrewolucjonizować przyszłość.

Obecnie bardzo dużo mówi się miedzy innymi o technologii 5G, o której specjaliści mówią, że może się okazać kolejną, przełomową rewolucją. Czym ona właściwie jest, jak działa i w jaki sposób może wpłynąć na nasze życie?

Możliwości sieci 5G

Obecnie niemal wszyscy korzystamy z sieci czwartej generacji (4G). Już niedługo może ona jednak zostać zmieniona na jeszcze nowszą, ciekawszą i korzystniejszą. Założenia nowej sieci są takie: ma on oferować prędkość przesyłania danych na poziomie od 10 do nawet 100 Gbps, niewiarygodną pojemność oraz naprawdę minimalne, ewentualne opóźnienia (wręcz milisekundy).

Rozwój sieci 5G ma zagwarantować wszystkim użytkownikom niesamowite zmiany – możliwość przechowywania wszystkiego w chmurze, mając dostęp do własnych informacji z każdego miejsca na świecie, bez konieczności zabierania ze sobą danych na karcie pamięci czy pen-drivie. Skoro tak, również i aplikacje staną się jeszcze bardziej wirtualne i ogólnodostępne – nie trzeba będzie ich „ściągać” na własny dysk. Wystarczy kliknąć, żeby się z którąś (która najbardziej nas w danej chwili interesuje) po prostu połączyć i móc z niej bez problemu korzystać. Jeśli chodzi o inne zmiany, łatwiej będzie się wymienić informacjami pomiędzy użytkownikami – w zasadzie wszystko będzie się działo w czasie rzeczywistym, natychmiast.

Zmiany w życiu codziennym

Jak to wpłynie na nasze życie codzienne? Z pewnością trzeba będzie chwilę zaczekać, zanim ta technologia dotrze do wszystkich. Na pewno jednak wiele się zmieni, a z uwagi na fakt, że rozwój technologii jest tak szybki, pewnie niedługo trzeba będzie czekać na kolejną, przełomową rewolucję. Szacuje się zresztą, że już w roku 2020 zakończą się ostateczne prace nad standardem sieci komórkowej nowej generacji. A to przecież już niedługo!

Specjaliści sądzą, że otwierają się przed nami nowe możliwości – do sieci będzie można niejako podłączyć także urządzenia domowe, jak pralka czy lodówka, a nawet takie maszyny jak samochody. Fani technologii z pewnością nie mogą się już doczekać – warto zatem śledzić na bieżąco kolejne doniesienia na ten temat. Z każdą kolejną chwilą i postępem prac powinno się ich pojawiać coraz więcej.

Post Author: Jolanta