Hyperloop – marzenie Elona Muska w fazie realizacji

Ludzie chcą się rozwijać i wygląda na to, żę to taki element, na który każdy z nas zwraca swoją uwagę. Szukamy nowych pomysłów niezależnie od tego jaka branża wchodzi w grę. W związku z tym pojawia się pytanie co jeszcze ludzie będą w stanie wymyśleć i co mogą zmienić, by żyło się lepiej? Wygląda na to, że kluczową sprawą będzie rozwój nowych technologii i to właśnie one będą zmieniać nasze życie. Czy będą w stanie zmienić je na tyle, że każdy z nas rzeczywiście będzie cieszył się komfortem?

Takim elementem, który ludzkość stara się rozwijać jak się wydaje jest między innymi nowoczesny transport, na który wszyscy zwracamy uwagę. Dla rozwoju transportu wielką silę miał między innymi XX wiek, gdy z kolejnymi dziesięcioleciami rosły w siłę samochody, mieliśmy coraz szybsze pociągi i oczywiście pojawiły się także samoloty. Mogłoby się wydawąć, że mamy już naprawdę wiele i nie ma problemu, by sprawnie przemieszać się po całym świecie. Kiedyś podróż do Ameryki zajmowała nam około 3 miesiące na oceanie. Teraz to już tylko kilka godzin lotu samolotem. Ludzie mają jednak to do siebie, że nie chcą się zatrzymywać, ciągle myślą o tym, by iść do przodu i pojawiają się pomysły nowych, jeszcze szybszych i jeszcze wydajniejszych środków transportu. Co można wymienić w tym miejscu?

Przede wszystkim propozycję przygotowaną przez Elona Muska, którego wiele osób uważa za wielkiego wizjonera. Wszystkie jego pomysły na rozwój swiata sprawdzają się rzeczywiście doskonale, dlatego można przypuszczać, że pomysł na Hyperloop może także zmienić nasze podejście do transportu. Założeniem projektu jest stworzenie systemu rur, w których panuje próżnia i kapsuła ze względu na wytwarzane przez elektromagnesy ciśnienie będzie się porusza mniej więcej z prędkością dźwięku. Czy to rzeczywiście możliwe? Okazuje się, że na testowych fragmentach jakie już udało się przygotować takie założenie się sprawdza. Musk, który zajmuje się również innymi projektami zdecydował się podzielić z innymi swoim pomysłem i oczekuje, że ktoś weźmie tą propozycję w fazę realizacji i rzeczywiście dowiemy się o tym, że taki transport jest możliwy. Około 600 km w półgodziny? Przejazd  przez Polskę w czasie mniejszym niż godzina? Wygląda naprawdę interesująco. Czy jednak uda się to zrealizować? Wydaje się, że pomysł jest udany i nawet w fazę realizacji wzięli go nasi naukowcy, którzy chcą precyzować działanie systemu. Zakłada się jednak, że około 600 km trasy i infrastruktury to około 20 mld złotych, a więc potrzebni są inwestorzy.

Wygląda na to, że zainteresowanie projektem istnieje i jeśli instytuty badawcze będą w stanie udowodnić, że osiągnięcie takiej prędkości jest możliwe, to projekt będzie wchodził w fazy realizacji i będzie można liczyć na pierwsze odcinki Hyperloop na swiecie. Na początek oczywiście Stany Zjednoczone, ale może kiedyś, za kilkanaście lat dostaniemy szansę na taki super szybki transport również w naszym kraju? Rynek zmienia się niesamowicie i można przypuszczać, że również XXI wiek dla transportu będzie znaczącym.

fot: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hyperloop_no_tube.png

Post Author: Jolanta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *