Super szybkie pociągi bez siły tarcia

Pociągi rozwijają się już od ponad 100 lat. Jeszcze w XIX wieku po raz pierwszy mogliśmy słyszeć o takim transporcie i okazało się, że sieć kolejowa mocno zmieniła świat. Jeśli jednak spojrzymy na nasza krajową sieć, to będziemy się zastanawiać, gdzie ta rewolucja, skoro każdy pociąg niemiłosiernie trzęsie, podróż jest długa a jednocześnie spóźnienia są na porządku dziennym.

Oczywiście, jeśli spojrzymy na sieć kolejową w naszym kraju to mamy jasność, że te przygotowywane dla nas połączenia śmieszne. Ale super transport przyszłości to nie melodia naszych krajowych pomysłów i realizacji, ale wiele doskonałych propozycji często z dalekich krajów. tak się właśnie dzieje, gdy chodzi o super szybkie pociągi. W tym względzie jak się wydaje takim najsilniejszym podmiotem będzie oczywiście Japonia. To właśnie tam od dziesiątek lat ciągle pracuje się nad sieciami szybkich kolei i okazuje się, że każdy kolejny pomysł, który się pojawia się doskonały. Japończycy rozwijają nowoczesne technologie, dzięki którym są w stanie każdemu zagwarantować, że połączenia między ich miastami będą rzeczywiście ekspresowe. Co ciekawe w Japonii sieć kolejowa powstaje naprawdę bardzo szybko. Wystarczy rok, by zbudować setki kilometrów połączeń między różnymi miastami. U nas natomiast od lat trwają pracę nad tymi samymi odcinkami, by dało się tam jechać z prędkością 200 km na godzinę. Chyba w nowoczesnym transporcie kolejowym zdecydowana większość osób już o tych prędkościach zapominać. standardem w Europie jest już jazda powyżej 300 km na godzinę. A jak to wygląda w Japonii?

Japonia, jeśli chodzi o połączenia kolejowe jest tak naprawdę daleko przed innymi. Nie ma się co dziwić, że podróż w Japonii pociągiem to rewelacja, skoro mamy okazję przejechać się z prędkością powyżej 500 km na godzinę. To rzeczywiście oszałamiające osiągnięcie rynku kolejowego. Na co warto zwracać uwagę? To przede wszystkim nowoczesne super pociągi, które są przygotowywane w Japonii. To co dostajemy to innowacyjne pomysły na transport, ponieważ pociągi mają wyjątkowo opływowy kształt, który skutecznie zmniejsza opór, tym samym pociąg sprawnie się rozpędza i opór potwierdza jest dość skutecznie likwidowany. To ważne, by utrzymywać prędkość jak najmniejszym kosztem. A do tego sama technologia uzyskiwania prędkości. W Japonii mamy bowiem do czynienia z nowoczesną technologią magnetyczną, gdzie dwa odrzucające się  magnesy decydują o tym, zę pociąg, jest tak naprawdę jakby lekko w powietrzu w trakcie jazdy. To istotna sprawa, ponieważ właśnie dzięki temu można uniknąć siły tarcia, która jak się wydaje jest największym problemem i decyduje o wielu ograniczeniach w transporcie. Nowoczesne podejście do transportu to czynnik, za który Japończykom należą się naprawdę wielkie brawa. Byli w stanie pójść skutecznie do przodu i rynek kolejowy zmienili nie do poznania. Czy w naszym kraju doczekamy się takiego standardu? Bardzo wątpliwe. Co ciekawe w Japonii już za kilka sekund spóźnienia będziemy przeproszeni przez kierownika pociągu.

Post Author: Jolanta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *