Nokia – nowe życie giganta?

Jeśli chodzi o Nokię to chyba każdy spotkał się z urządzeniami tego producenta na przełomie wieków. Jak obecnie wygląda dostępność tych urządzeń, czy Nokia to nadal istotna na rynku siła czy raczej firma, która już przegrała swoje istnienie?

Warto zauważyć jak spektakularny a jednocześnie nieco zaskakujący był szybki upadek tej firmy. Jeśli chodzi o końcówkę lat 90-tych i początek nowego wieku nikt nie mógł się równać z Nokią. Jej urządzenia były po prostu najmodniejsze i najlepsze. Na naszym rynku był to tak naprawdę dopiero początek telefonów komórkowych, jednak nie trudno przypomnieć sobie jak sugestywnie telefony Nokia były w stanie do nas przemawiać. Efekt był ostatecznie taki, że dostawaliśmy dobre jakościowo urządzenia, które miały wiele nowych funkcji, pierwsze aparaty w telefonie, pierwsze kolorowe wyświetlacze. Młodzi pewnie tych czasów nie pamiętają i mają w rękach kolejne dotykowe smartfony Samsunga. Można jednak powiedzieć, że nie znają tak naprawdę historii telekomunikacyjnego rynku. Dla Noki porażką było pojawienie się pierwszych smartfonów. To właśnie w tym momencie ta marka, która radziła sobie znakomicie przegrała swój wielki moment i na jej miejsce weszli inni giganci, którzy królują do dnia dzisiejszego. Wydaje się, że technologicznie najważniejsza zmianą było wprowadzenie telefonów dotykowych oraz pojawienie się silnego gracza w postaci firmy, która oferowała nam specjalny system do telefonów Android. Google zmieniło rynek telefonów tak jak zmieniło rynek internetowy. Nokia nie doceniła jednak Androida i długi czas zostawała przy swoim systemie Symbian, który jednak okazał się porażką w momencie, gdy pojawiały się kolejne systemy Android i telefony z nimi. To właśnie marki wprowadzające urządzenia z Androidem zbudowały sobie silną pozycję i trzymają ją do dnia dzisiejszego. A Nokia? Niestety chyliła się ku upadkowi.

W momencie, gdy Nokia już zdecydowała się na wprowadzenie urządzeń z innymi systemami było tak naprawdę za późno i nie można było sobie poradzić z odzyskaniem pozycji na rynku. Dalej to doprowadziło do sytuacji, w której niestety marka zaczęła po prostu upadać. Zwolnienia pracowników, zamykanie kolejnych rynków. Potentat ostatecznie spadł właściwie na dno i to był tak naprawdę największy problem dla samej firmy. Natomiast kolejny bodziec dla Microsoftu. Twórca najbardziej znanego systemu operacyjnego do komputerów zdecydował się na wykupienie firmy Nokia i rozpoczęcia produkcji smartfonów z systemem Windows Mobile oraz Windows 8. Ostatecznie dla legendarnej nazwy może być to jakaś próba odbudowania sobie silnej pozycji na rynku. Jak to będzie faktycznie wyglądało trudno przypuszczać. Nie wiadomo, czy ostatecznie Nokia będzie w stanie podnieść się z kolan i wrócić na swoje miejsce na rynku. Nie zmienia to jednak faktu, że bez bodźca od Microsoftu tak naprawdę firma byłaby ostatecznie przegrana. Wygląda na to, że wielka siła potentata z Ameryki może być ostatnią szansą dla tego, by firma mogła się jeszcze odbudować. Ale na pewno nie będzie to już ta Nokia, którą pamiętamy z legendarnego Snakea.

Post Author: Jolanta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *